Blog

23 kwietnia 2024

Jak źle prowadzić firmę cz. 1

Niby śmieszne a jednak trzeba wiele wysiłku, żeby wprowadzić wszystko na złe tory.

Paradoksem jest to, że większość przedsiębiorców twierdzi, że skupienie się na prowadzeniu działalności przynosi jedynie pozytywne skutki, ot tak nie jest.

Nie ma znaczenia czy jest to corpo, czy działalność gospodarcza. Brak analizy samego siebie, czy to manager, czy właściciel, kieruje tory na skupienie na osobistej odpowiedzialności za sukces.

Odsunięcie od decyzyjności i skutecznego podejmowania decyzji przez personel jest dobrą droga do prowadzenia źle firmy.

Osoba zarządzająca uzurpuje sobie prawo do nieomylności i potrzeby podpisania każdego dokumentu – każdej decyzji. Bez jej decyzji żadne działanie nie może być podjęte. Czy to wydatek na ołówki czy to wydatek na prom kosmiczny.

Przykład. W corpo ktoś wymyślił sobie produkt, który ze względu na komponenty okazał się dość drogi w sprzedaży detalicznej. Zwołano zebranie, na które zaproszono osoby decyzyjne w procesie produkcyjnym. Poproszono wszystkich zebranych o wskazanie możliwości zmniejszenia kosztów (ceny detalicznej) w poszczególnych procesach produkcyjnych. Kiedy dział produkcji zgłosił możliwość zastąpienia drogich komponentów tańszymi . Było to nie do przyjęcia przez osobę kreującą produkt. Jej wyższa pozycja w drabinie firmy spowodowała zwolnienia. Zwolnienia pracowników zaangażowanych, wieloletnich i z doświadczeniem.

Małe przedsiębiorstwo, kilkadziesiąt osób. Osoba zarządzająca skupiona na każdej złotówce wypracowywanej przez firmę podejmuje samodzielnie decyzje, żadna z osób pracujących nie ma prawa podjąć samodzielnej decyzji o wydatkach firmowych, każdy wydatek firmowy ma być potwierdzony przez osobę zarządzająca.

Znane, tak znane. Ale tak jest wszędzie, tak jest w firmach. Rzeczywiście. Dlatego tez nieliczne firmy osiągają status firmy przyjaznej pracownikom, klientom i środowisku.

Tam gdzie pozwala się odpowiadać za firmę zespołowi, tam gdzie nie ma wskazania, kto jest najważniejszy i komu się trzeba kłaniać tam się fajnie pracuje.

Potraktuj sprzątaczkę jak najważniejszą osobę w swojej firmie a sam zobaczysz jak zmieni się podejście wszystkich pozostałych. Zapytaj się pracownika jaki ma pomysł a zobaczysz co się zmieni i jak się zmieni.

Jeżeli nadal uważasz, że tylko ty masz rację i odpowiednie wykształcenie – może zastanów się czy jesteś w dobrym miejscu.

Cdn.